Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Başka bir ülkeden vize reddim var, Malta’ya vize alabilir miyim?

Başka bir ülkeden vize reddinin olması Malta’ya vize başvurusu yapmak ve vize almak için bir engel değildir, lakin geçmişteki vize reddini irdelemek ve Malta’ya yapılan başvurunun stratejisini buna uygun kurgulamak, gerekli açıklamaları yapmak ve gerekirse ek belgeler ile bu kurguyu desteklemek ve somutlaştırmak gerekir. Bu süreç MaltaVista Vize Departmanı’nca yönetilmektedir.

İngiltere, Kanada, Avustralya veya Amerika gibi ülkelere dil eğitimi kapsamında yapılan vize başvurularının reddedilme oranı nispeten yüksek olup, vize reddi sonrası rotasını Malta’ya çeviren ve Malta’ya yaptığı vize başvurusu olumlu sonuçlanan kişi sayısı oldukça yüksektir.

Schengen ülkelerinde ise resmi dili ingilizce olan Malta dışında başka bir ülke bulunmadığından, ingilizce dil eğitimi almak için başka bir ülkeye vize başvurusu yapan ve ret alan bir kişi olması mümkün olmamaktadır. Ancak farklı gerekçelerle (turistik vb.), Schengen ülkelerinden herhangi birine yaptığı vize başvurusu reddedilmiş kişiler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da vize reddinin gerekçesine bakmak ve uygun dökümanlar ve açıklamalar ile Malta’ya yapılan vize başvurusunun stratejisini belirlemek doğru olacaktır. Schengen ülkelerinde her ülkenin başvuruyu değerlendirme süreci kendine özgüdür ve başka bir ülkenin geçmişteki vize başvurusunu reddetmesi, bir diğer ülke için bağlayıcı değildir. Malta, Schengen Ülkeleri’ne dahil olmadan önce Türkiye’ye vize uygulamamakta idi ve günümüzde de Türkiye Vatandaşları için dil eğitimi amacıyla yapılan vize başvurularının kabul edilme oranı oldukça yüksektir. Bu noktada stratejiyi doğru kurgulamak, istenilen evrakları eksiksiz hazırlamak, başvuru sahibinin sürece hakim olması ve süreç içindeki bazı kritik adımları doğru atmak oldukça önemlidir. Her ne kadar vize kabul oranı yüksek olsa da titizlikle yürütülmesi gereken bir süreç olduğunu unutmamak gerekir.

Was This Article Helpful?

Related Articles
0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir