Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Yeşil pasaport sahipleri de vize almalı mıdır?

Yeşil pasaport sahipleri 90 güne kadar planladıkları seyahatlerine vize gereksinimi olmaksızın Malta’ya seyahat edebilirler. Bu bağlamda, hiçbir başvuru yapmaksızın 1-12 hafta arasında eğitim alınabilir.

90 günden uzun süreli seyahatler için ise Malta’ya vardıktan sonra başvuru yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda 13 hafta veya daha uzun süreli eğitim planı olan yeşil pasaport sahiplerinin de başvuru yapmaları gerekmektedir. Malta’da iken yapılacak vize başvurusu süreciyle ilgili MaltaVista Vize Departmanı gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapmaktadır.

Not: 90 gün hesaplaması, “Türkiye’ye en son giriş gününüzden (Türkiye’ye giriş yapılan gün dahil) itibaren, geriye doğru hesaplanan son 180 gün içindeki 90 günü” ifade eder ve bu sürenin hesaplaması yapılırken tüm schengen ülkeleri dikkate alınır. Dolayısıyla Malta’ya seyahat etmeden önce başka bir schengen ülkesine seyahat edilmesi halinde ve bu seyahatin tamamının ya da bir kısmının son 180 günlük süreye denk gelmesi halinde, bu süreyi de 90 günlük sürenin hesabına dahil etmek gerekir. Bu hesaplamayı yapmak kimi zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir, bu sebeple bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için MaltaVista Vize Departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Was This Article Helpful?

Related Articles
0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir