Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dil okullarında çalışan türk personel var mıdır?

Bazı okullarda türk personel mevcut iken bazı okullarda mevcut değildir. Ancak türk personelin mevcut olduğu okullardaki türk personelin iş tanımı genellikle türk öğrencilerle ilgilenmek değil, Türkiye’de bulunan MaltaVista gibi acenteler ile ilgilenilmesi, satış ve pazarlama çalışmalarının yürütülmesi şeklindedir. Bir diğer deyişle türk personel, okuldaki öğrenciler ile ilgilenmek yerine acente ile okul arasındaki iletişim ve koordinasyonu sağlamak üzerine çalışmaktadır. Dolayısıyla okulda türk personel olup olmaması, okul seçimi esnasında önemli bir kriter değildir.

MaltaVista olarak danışmanlık anlayışımız, öğrencilerimizin süreçlerini tüm tecrübe ve öngörülerimiz ile oluşturduğumuz sağlıklı bir zemin üzerine organize etmek üzerinedir. Bu doğrultuda öğrencilerimizin çok büyük kısmı, zaten süreçlerinde bir problem yaşamıyorlar ve okulda türk personel bulunsa dahi görüşmeye ihtiyaç duymuyorlar. Bir problem söz konusu olduğunda ise MaltaVista danışmanları ile iletişime geçebiliyorlar. Malta’da da bir ofisimiz bulunması, bu konuya hassasiyet gösteren öğrencilerimiz için somut bir gösterge olmaktadır.

Bu konuda bir diğer ayrıntıyı daha belirtmek isteriz ki, Türk personel çalıştıracak kadar Türkiye pazarına hakim olan ve pazar payı bulunan okullar, genellikle türk öğrenci oranı yoğun olan okullardır. Bu da dil eğitimine giden öğrencilerin istemediği ve bizim de acente olarak tavsiye etmediğimiz bir durumdur. Bir örnek vermek gerekirse, yıllık bazda Türkiye’den yaklaşık 150 öğrencisi olan bir okulun bu öğrenci sayısına ulaşmak için Türkiye’de aktif pazarlama ve satış çalışması yapması gerektiğinden bir türk personel çalıştırması normaldir, ancak yıllık bazda Türkiye’den yaklaşık 25 öğrencisi olan bir okul böyle bir çalışmaya ve personele ihtiyaç duymamaktadır. Zira tüm bunlar okul için bir maliyet oluşturmaktadır ve okullar bu konuda bir yatırım yaptıklarında doğal olarak karşılığını almak istemekte, bu da o okuldaki türk öğrenci sayısının artması anlamına gelmektedir.

Son olarak şunu da belirtmek isteriz ki, bazı okulların türk personelleri olsa da bu personeller Malta’da değil Türkiye’de yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla öğrencinin Malta’da iken yüz yüze görüşme talebine cevap veremeyebiliyorlar. Çünkü iş tanımları Türkiye’deki acenteler ile olan koordinasyon ve pazarlama çalışmalarını yürütmek olduğundan, fiziksel olarak Malta’da bulunmak yerine Türkiye’de bulunmak işlerinin verimliliği açısından daha iyi olabilmektedir.

Özet ile, dil okulu seçiminde okulun türk personele sahip olması veya olmaması bir kriter olmamalıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi için dilerseniz “Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli” başlıklı yazı dizimizi okuyabilirsiniz.

Was This Article Helpful?

Related Articles
0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir