Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Tek girişli, iki girişli ve çok girişli (multiple) vize nedir?

Onaylanmış bir vizenin üzerinde ya giriş sayısı, ya da M harfi bulunur. Burada yer alan sayı kişinin schengen bölgesinde giriş hakkını göstermektedir. Örneğin 1 yazıyor ise, vize sahibi kişinin schengen bölgesine sadece 1 kez, 2 yazıyor ise 2 kez, M yazıyor ise sınırsız şekilde giriş hakkı olduğu anlamına gelmektedir.  M harfi Multiple (çoklu) kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bu konuda resimli anlatım için “Vize üzerindeki bilgiler ne anlama gelmektedir?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş hakkı Malta ülkesini değil, Schengen Bölgesi’ni tanımlamaktadır. Örneğin 1 giriş hakkı ile vize sahibi kişi Türkiye’den Malta’ya giriş yaptıktan sonran Schengen Bölgesi’nden çıkış yapmadan seyahat etme özgürlüğüne sahiptir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 1 giriş hakkı ile Malta’ya giden bir kişi Malta’dan İtalya’ya, Fransa’ya ya da İsveç’e seyahat edebilir. Özet ile tüm Schengen Ülkelerine seyahat edilebilir, önemli olan ise Schengen Bölgesi’nden çıkış yapmamaktadır. Şayet 1 giriş hakkı olan bir kişi Malta’dan Türkiye’ye geri döner ise Schengen Bölgesi’nden çıkış yapmış sayılır ve mevcut vizesi ile Malta’ya tekrar gidemez. Hangi ülkelerin Schengen Bölgesi’nde olduğunu görmek için “Schengen Ülkeleri hangileridir?” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş hakkı, Türkiye’den ayrılırken ve Schengen Bölgesi’ne giriş esnasında görevli polis memurlarınca kontrol edilir ve kural ihlali tespit edildiğinde Türk polisi tarafından Türkiye’den çıkışa veya yabancı ülke polisi tarafından Schengen Bölgesi’ne girişe izin verilmez.

Was This Article Helpful?

Related Articles
0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir